Jak szybko utworzyć zaawansowany plan pracy – kilka praktycznych wskazówek
Plan pracy stanowi podstawę do rozliczania czasu pracy danego pracownika. Dlatego możliwość tworzenia zaawansowanych planów pracy jest jedną z ważniejszych funkcji jaką posiada nasz System Rejestracji Czasu Pracy. Jak zatem szybko utworzyć plan pracy dla wszystkich pracowników?
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi praktycznymi wskazówkami 😊
PO PIERWSZE – DZIEŃ
Od czego należy zacząć przystępując do układania planu pracy? Należy zacząć od ustawienia parametrów konkretnego dnia pracy. To w tym miejscu nadajemy pracownikowi uprawnienia oraz wpisujemy godziny jego pracy. Na początku wybieramy sposób przeliczania czasu pracy według następujących kryteriów: wolny, pracujący lub zmianowy.
![](https://tpmcontrol.pl/wp-content/uploads/okno-dzien-pracujacy.png)
WOLNY – to dzień wolny od pracy
PRACUJACY – to dzień pracujący. Możemy w nim wybrać trzy sposoby przeliczania czasu pracy:
- Dokładny – pracownik rozpoczyna oraz kończy pracę dokładnie według ustawionego czasu. Norma jest wyliczona na podstawie ustawionego czasu rozpoczęcia oraz zakończenia.
- Przedział – pracownik ma przepracować określoną normę w ustalonym przedziale czasowym.
- Norma – pracownik ma przepracować określoną normę w konkretnym dniu.
Typ pracujący posiada wiele dodatkowych parametrów:
- Czas dojścia – nadanie uprawnienia dla czasu dojścia i określenie czasu trwania,
- Przerwa płatna – nadanie uprawnienia do przerwy płatnej i określenie czasu jej trwania,
- Przerwa bezpłatna – nadanie uprawnienia do przerwy bezpłatnej i określenie czasu jej trwania,
- Przerwa stała(od/do) – nadanie uprawnienia do przerwy stałej i określenie zakresu godzinowego jej trwania,
- Spóźnienie (po upływie/zaokrąglenie) – określenie czasu po którym będzie naliczane oraz określenie wartości do jakiej program ma zaokrąglić czas spóźnienia zgodnie z przyjętymi ustaleniami w firmie,
- Dopełnienie pracy (jeżeli brakuje) – nadanie możliwości dopełnienia czasu do ustalonej normy oraz określenie maksymalnego czasu, o jaki przy wcześniejszym wyjściu z pracy program zaokrągli do ustalonego planu pracy parametr „Suma pracy”,
- Zaokrąglenie – wartość do jakiej program ma zaokrąglać czas nadgodzin,
- Nadgodziny przed pracą – ustawienie prawa do zaliczenia czasu przed pracą zgodnie z planem pracy do nadgodzin,
- Odpracowanie godzin – ustawienie możliwości odpracowania godzin w danym dniu oraz ograniczenie go do ustawionego czasu,
- Odbiór godzin – ustawienie możliwości odbioru godzin w danym dniu i określenie ich ilości,
- Specjalne – ustawienie parametrów specjalnych z określonym czasem w danym dniu: Brak; Przerwa specjalna; Art.188,
- Stawka – stawka godzinowa za pracę pracownika,
- Kolor/Opis – ustawienie koloru i opisu danego dnia (ułatwia wizualizację przy wydrukach grafików pracy). Może to być dowolny krótki opis lub z wykorzystaniem szablonów skrótów
ZMIANOWY – dzień pracujący, w którym czas pracy przeliczany jest w oparciu o zmiany. Ponadto posiada takie same opcje jak dzień pracujący
W planie pracy możemy również zdefiniować dni świąteczne.
Po ustaleniu godzin pracy w danym dniu pracy dla danego pracownika przychodzi czas na edycję. I tutaj zaczyna się cała zabawa 🙂
PO DRUGIE – EDYCJA
To właśnie dzięki zaawansowanej edycji możemy szybko ułożyć plan pracy dla wszystkich pracowników.
Co właściwie kryje się pod pojęciem zaawansowanej edycji i jakie są jej możliwości?
Edycja umożliwia dowolne modyfikowanie danych, posiada także szereg innych funkcji takich jak: kopiowanie interesujących nas pól, dodawanie kolorów lub własnych opisów do planu pracy poszczególnych pracowników, umieszczanie komentarzy i wiele więcej.
Zacznijmy jednak od funkcji najważniejszej, czyli funkcji kopiowania danych.
1. KOPIOWANIE DANYCH
Kopiować możemy pojedynczą wybraną komórkę/Dzień w dowolną ilość pól. Po zaznaczeniu wybranego zakresu pól możemy wkleić kopiowane dane.
Funkcja ta ułatwia również kopiowanie tygodni, miesięcy lub ustawień z jednego pracownika dla wybranego okresu czasu do innego pracownika, który w tym wybranym okresie czasu ma taki sam plan pracy oraz identyczne ustawienia szczegółowych parametrów dnia. W ten sposób możemy kopiować wszystkie zdefiniowane parametry wybierając w pasku funkcyjnym modułu „Plan” lub tylko wybrane parametry np.: Praca; Przerwa; Przerwa stała; Spóźnienie/Dopełnienie; Nadgodziny; Nadgodziny przed pracą; Bilansowanie nadgodzinami; Odpracowanie; Odbiór godzin; Specjalne; Stawka; Komentarz.
![](https://tpmcontrol.pl/wp-content/uploads/kopiowanie-pol-plan-pracy.png)
2. DODAWANIE KOLORÓW
Zwykle w dniu pracy ustawiamy godziny pracy dla konkretnego pracownika. Godziny te wyświetlają się później w planie pracy. To jest wersja podstawowa, którą oczywiście możemy modyfikować zgodnie z naszymi potrzebami. Równie dobrze, zamiast godzin pracy możemy użyć opisu lub też wskazane pola wypełnić kolorem. I tak, jeżeli mamy pracowników, którzy pracują na dwie zmiany i zmianę poranną zaznaczymy jednym kolorem, a popołudniową innym to od razu, wizualnie widzimy te zmiany.
Podobnie możemy zrobić w przypadku zdefiniowanych nieobecności, takich jak ZLA, czy urlopów. Wykorzystanie kolorów powoduje, że plan pracy staje się bardziej przejrzysty.
![](https://tpmcontrol.pl/wp-content/uploads/plan-pracy.png)
3. SZYBKI PODGLĄD INFORMACJI
Dodaliśmy do planu pracy małą, ale bardzo przydatną funkcję – szybki podgląd informacji.
Umożliwia ona wgląd w zdefiniowane, podstawowe parametry konkretnego dnia w planie pracy. Dzięki temu nie musimy każdorazowo wchodzić do modułu pracowniczego, w którym ustalamy te parametry. Wystarczy tylko wybrać ikonkę i wskazać dany dzień pracy, a informacja wyświetli się w okienku bocznym.
![](https://tpmcontrol.pl/wp-content/uploads/plan-info-1.png)
PODSUMOWANIE
Doskonale wiemy, że przygotowanie planu pracy dla dużej firmy to wielkie wyzwanie.
Dlatego stworzyliśmy narzędzie, które upraszcza ten proces maksymalnie. Utworzony plan pracy jest czytelny i przejrzysty, a jego wygląd wizualny może być dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Opisany moduł służy tylko do tworzenia planu pracy. Następnie program, otrzymując dane z rejestracji na czytnikach, rozlicza pracownika. Ale to już temat na kolejnego bloga.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi funkcjami, jakie oferuje nasz System rejestracji czasu pracy.